
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 7.994566 mg |
| Contact Plating | Tin |
| Dropout Voltage | 150 mV |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 3 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 600 mW |
| Accuracy | 2 % |
| Power Dissipation | 600 mW |
| Max Output Current | 150 mA |
| Quiescent Current | 65 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 3 V |
| Min Current Limit | 200 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Reel |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Load Regulation | 0.6 % |
Stock: 2156
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16244
Ext.Price$0.16244
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16244 | $0.16244 |
| 10 | $0.11114 | $1.11140 |
| 50 | $0.09689 | $4.84450 |
| 100 | $0.08446 | $8.44600 |
| 500 | $0.07695 | $38.47500 |
| 1000 | $0.07010 | $70.10000 |
| 3000 | $0.06951 | $208.53000 |
| 5000 | $0.06386 | $319.30000 |
